Plan porodu

Każda z nas może przed pójściem do szpitala sporządzić plan porodu. Jest to dokument, w którym przyszła mama określa swoje oczekiwania związane z porodem. Wiadomo, że pewnych rzeczy nie da się przewidzieć, ale plan porodu może nas w jakiś sposób uspokoić i pomóc położnej, bo w stresie nie zawsze jesteśmy w stanie przekazać co, to sobie zaplanowałyśmy. Moja położna doradzała mi sporządzenie takiego planu (w dwóch egzemplarzach), więc chyba na dniach przygotuję sobie coś takiego.

Co może zawierać plan porodu?
- dane osobowe rodzącej
- pozycje w jakich chcemy rodzić
- zabiegi okołoporodowe - na co wyrażamy zgodę, a czego wolałybyśmy uniknąć
- metody łagodzenia bólu
- kto ma przeciąć pępowinę
- pierwsze godziny po porodzie
- pierwsze szczepienia dziecka

Pisząc plan porodu należy pamiętać, żeby używać grzecznościowej formy, aby dokument nie był odebrany jak nasze żądania. Poza tym kierujmy się rozsądkiem i nie wymagajmy zbyt wiele, tym bardziej jeśli znamy realia szpitala, w którym zamierzamy rodzić.

Ja w swoim planie porodu chciałabym zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka kwestii:
1. Ochronę krocza
2. Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego
3. Możliwość zmian pozycji w I i II okresie porodu
4. Kontakt skóra do skóry z dzidziusiem po narodzinach
5. Nie kąpanie dziecka po porodzie
6. Możliwość nakarmienia dziecka od razu po porodzie (podczas pierwszego kontaktu)

To są według mnie najważniejsze kwestie, które w swoim planie na pewno ujmę. Wiem, że może być różnie, ale będę spokojniejsza mając taki dokument ze sobą.

Na stronie Rodzić po ludzku (http://www.rodzicpoludzku.pl/Plan-Porodu/Plan-porodu.html) możecie sobie sporządzić plan z gotowych podpunktów.


Na koniec wspomnę jeszcze, że miałam dziś wizytę u lekarza. Wszystkie wyniki w porządku, serduszko malutkiej też ok, a ja nadal mam jak najwięcej leżeć i odpoczywać, bo muszę w tym dwupaku wytrzymać jeszcze przynajmniej 3 tygodnie. Oczywiście mam nadzieję, że wytrzymam jak najdłużej :)

Komentarze

  1. Rodziłam dwa razy i jeszcze nie słyszałam o możliwości sporządzenia takiego dokumentu...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam już przygotowany :) Ale nie pisałam w nim o wszystkim, a tylko o tym, co dla mnie jest najważniejsze. Mój plan ma więc kilka zdań, zawiera się na jednej stronie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wogóle nie wiedziałam, że mogę sporządzić taki plan porodu, dzięki za wskazówki :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz