Przygotowania przed porodem

Gdy do przewidywanego terminu porodu pozostało kilka tygodni, warto poczynić ostatnie przygotowania i zapiąć wszystko na ostatni guzik.

1. Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinnyśmy zastanowić się na spokojnie czy mamy wszystkie rzeczy potrzebne dla maluszka zaraz po urodzniu. O ile teraz wszystko jest łatwo dostępne i w każdej chwili możemy wyskoczyć do sklepu, to o wiele lepiej będziemy się czuły, wiedząc, że nic nam nie brakuje. W ostatnich tygodniach ciąży przeanalizujmy jeszcze raz listę rzeczy do wyprawki i zobaczmy czy czegoś nie trzeba będzie jeszcze dokupić.

2. Ok. 4 tygodnie przed przewidywanym terminem spakujmy torbę do szpitala. O tym co powinno się w niej znaleźć już pisałam w poście "lista rzeczy potrzebnych do szpitala". Moja torba już stoi spakowana i czeka na odpowiedni moment.

3. Możemy również odwiedzić fryzjera, kosmetyczkę - zadbajmy o siebie teraz, bo później nie będzie na to zbyt wiele czasu :)

4. Jeśli nie mamy wskazań od lekarza do leżenia i odpoczynku to postarajmy się zrobić troszkę większe porządki, aby przygotować dom na przyjście dzidziusia. Jeśli zaś musimy się oszczędzać, zróbmy to dopiero w skończonym 37 tygodniu, kiedy ciąża będzie już donoszona. Nadmierny wysiłek może spowodować przedwczesny poród.

5. Kilka tygodni przed porodem to też dobra pora na urządzenie kącika dla dziecka. Co prawda nie zabraliśmy się jeszcze za to, ale jakiś czas łóżeczko stoi w drugim pokoju skręcone i się wietrzy, a na dniach mamy zamiar je przenieść do naszej sypialni, aby zrobić w końcu małe przemeblowanie i przygotować kącik na przyjście naszego maleństwa.

6. Zastanówmy się jakie formalności musimy załatwić po porodzie. Co z zasiłkiem  macierzyńskim, co z becikowym itd. Jeśli wcześniej zrobimy sobie listę urzędów, które musimy odwiedzić i dokumentów, jakie należy złożyć, to zaoszczędzimy sobie nerwów i czasu, bo po porodzie na pewno nie będziemy miały do tego głowy.

Wszystkie te kwestie powinnyśmy przegadać z mężem/partnerem. Powiedzmy mu już teraz gdzie leży torba do szpitala i co w niej jest, żeby w razie cesarskiego cięcia mógł nam wyjąć później potrzebne rzeczy. Poprośmy go o pomoc w sprzątaniu i niech aktywnie uczestniczy w urządzaniu kącika dla maluszka :) Przegadajmy też wspólnie załatwianie wszelkich formalności po porodzie, bo oczarowani maluszkiem nie będziemy w stanie myśleć racjonalnie :)

Komentarze