Karmienie piersią

Bardzo chciałam karmić piersią i nie wyobrażałam sobie karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym. Po porodzie, leżac na sali obserwacyjnej, dostałam naszą córeczkę i próbowałam ją dostawić do piersi. Początkowo średnio nam się to udawało, ja byłam obolała, a ona zmęczona. Pociągnęła jednak kilka kropli siary, która jest pierwszym mlekiem bogatym w przeciwciała, witaminy i uodparnia dziecko na wiele patogentów. Postanowiłam walczyć o laktację, która nie pojawiła się od razu. Przystawiałam Malutką do piersi jak najczęściej i nawet jak nic nie leciało, to Malutka ssała i pobudzała tym samym laktację. Do tego piłam herbatkę laktacyjną Bocianek (swoją drogą jest pyszna!). Niestety 3 razy musiałam ją dokarmić mlekim modyfikowanym, bo nie miałam tyle pokarmu, aby się najdła. Całą noc i dzień walczyłyśmy, zmęczona byłam ja i ona, ale w końcu się udało i pokarm się pojawił :) Kolejnego dnia dostałam też nawału pokarmu i musiałam pomagać sobie laktatorem. Piersi były twarde, a córeczka nie wypijała wszystkiego. Myślę, że najgorsze już za nami :) Laktacja w miarę się unormowała, chociaż bywają chwile, że mam wrażenie, że piersi mi zaraz wybuchną i muszę wybudzać córeczkę na karmienie, w szczególności w nocy. Powoli też zaczynają się stałe godziny karmienia, chociaż mimo wszystko karmię na żądanie, ale patrzę na to, aby między karmieniami nie było przerwy dłuższej niż 3 godziny.

Nie sądziłam, że karmienie piersią może być takie przyjemne, czuje się wtedy niesamowitą bliskość z dzieckiem. Lubię jak Malutka patrzy na mnie takimi ogromnymi oczami, jakby chciała powiedzieć "dziękuję mamuś za te mleczko" :)

Z własnego doświadczenia mogę udzielić Wam kilku rad dotyczących karmienia piersią.

Co pomaga na obolałe brodawki? Niestety bólu na początku się nie uniknie, sutki muszą swoje przejść, żeby uodporniły się na dziąsła małego ssacza :)
- po karmieniu posmaruj brodawki własnym mlekiem i pozostaw do wyschnięcia
- przemywaj sutki naparem z szałwi, ale pamiętaj, żeby umyć pierś przed karmieniem
- kup maść do pielęgnacji brodawek, mi pomaga Maltan

Jeśli dziecko nauczy się dobrze chwytać pierś to nie porani nam sutków. Dobrze jest też nauczyć się odstawiać dziecko od piersi, tak, aby nie szarpało brodawki. Jeśli chcemy, aby dziecko odłączyło się od piersi wkładamy mały palec w kącik ust i delikatnie oduwamy dziecko od piersi. Mamy wtedy pewność, że nie pogryzie nam brodawek.

Jak sobie radzić z nawałem pokarmu?
- przystawiaj dziecko do piersi jak najczęściej
- przed karmieniem zrób piersiom ciepły okład lub weź ciepły prysznic - to ułatwi wypływanie pokarmu
- po karmieniu możesz zastosować zimny okład
- jeśli chcesz zmniejszyć produkcję pokarmu wypij napar z szałwi


Na koniec muszę się czymś pochwalić i idę karmić, bo Malutka już długo śpi, więc będę zmuszona ją wybudzić. Przed samym porodem na plusie miałam 18 kg, a wczoraj było już 12 kg mniej! Także do wagi wyjściowej pozostało 7 kg. Szok :) Figura prawie jak sprzed ciąży. Został tylko mały brzuszek i poszerzone biodra, które mam nadzieję trochę się zejdą, bo jak na razie nie mieszę się jeszcze w jeansy sprzed ciąży.

Komentarze

  1. Przydadzą mi się te rady ;) więc w przyszłości zastosuję na pewno ;)
    Oo to ładnie waga spadła - gratuluje;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz