10 miesięcy

Dziś mija 10 miesięcy. Jeszcze tylko dwa i Karolcia skończy roczek. Aż trudno w to uwierzyć. Ostatnio byłyśmy z Karolcią po zakupy w 3 różnych miejscach i za każdym razem panie ekspedientki stwierdziły, że nie tak dawno chodziłam jeszcze z brzuchem.
Waga: Jutro idziemy na bilans do lekarza, to będę znać dokładną wagę. Ale jak ostatnio ważyłam Karolcię na domowej wadze to pokazało się 8,2 kg. Także całkiem ładny wynik :) Edit: waga u lekarza wskazała 7770 g.
Jedzenie: tak jak pisałam Karolcia je już większość rzeczy razem z nami. Ostatnio nawet polędwiczkę wieprzową, schabik czy na spróbowanie pierogi ruskie. Ma dni kiedy je wszystko, żre i pożera, końca nie widać, ciągle by jadła. A później apetyt się zmniejsza i je o wiele mniejsze porcje. Znowu stała się fanką ryby, uwielbia ryż i brokuły. Za ziemniakami nie przepada.
Zęby: w końcu ząbkowanie trochę odpuściło, bo w przeciągu dwóch tygodni wyszły Karolci 3 zęby! Dolna dwójka i dwie górne jedynki. Teraz czekamy na dwie górne dwójki, bo są już białe i mam nadzieję, że będziemy mieć trochę spokoju. Nacierpiało się te moje biedne dziecko, w końcu szło 5 zębów na raz.
Sen: w nocy jest już super. Zasypia różnie między 19 a 21. Przy ząbkowaniu długo nie może sobie znaleźć miejsca, wierci się, staje na głowie, ogólnie cyrki, zanim zaśnie musi się naprawdę bardzo zmęczyć. Ale jak nic jej nie doskwiera przed 20 już śpi. Jak tak zaśnie to śpi do 5:30-6:00. W swoim łóżeczku! Oczywiście mamy noce gorsze, że biorę ją do nas, ale ostatnio jest przewaga tych lepszych. O 6 pije mleko i bywa tak, że dosypia jeszcze i śpimy do 7 lub do 8. Luksus, nie? :) W dzień jedna lub dwie drzemki. Jeśli jedna to koło 12:30 trwająca max. 2 godziny. Jak dwie to jedna koło 8:30 trwająca 1 godzinę i później koło 13:00 godzinna lub krótsza.


Nowe umiejętności: 
- wie, że gdy coś schowam to jest to za tym, zabawa z chowaniem misiów jest super :)
- zauważa coraz więcej szczegółów
- nauczyła się pokazywać palcem, a to wiąże się z tym, że ciągle pokazuje na różne rzeczy i lubi jak mówimy jej co to jest
- rozpoznaje różne słowa "lampa", "pies", gdy mówię "gdzie lampa" patrzy do góry i pokazuje paluszkiem
- próbuje dopasowywać kształty do siebie
- układa klocki jeden na drugim
- jeśli chce żebym przeczytała jej książeczkę, to mi ją podaje
- dzieli się wszystkim, zabawkami, jedzeniem, uwielbia karmić pieska i dawać mu swoje zabawki
- chodzi sama z pchaczem, już nie trzeba jej podtrzymywać
- jak się na coś zapatrzy to potrafi stać chwilę sama bez podtrzymywania

Ostatnio codziennie zaskakuje mnie czymś nowym. Jest już taka rozumna i można się z nią "dogadać" :)

Komentarze

 1. Gratuluję tak zdolnej córci:) i jak pięknie stoi:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, mnóstwo nowych umiejętności. Twoja córka to już duża dziewczynka. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! Świetnie się rozwija! Najlepsze życzenia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ to już duża dziewczynka! :-) gratuluję nowych umiejętności :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak można dogadać się z własnym dzieckiem, to już jest super :D Karola rzeczywiście już taka duża :) a to pokazywanie paluszkiem i rozumienie gdzie jest lampa musi być super!

  OdpowiedzUsuń
 6. ale ten czas leci!
  piękna, duża dama:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kochana, to super wieści. Zastanawiałam się właśnie ostatnio jak tam te Wasze ząbki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze miło się patrzy gdy dziecko nabywa z dnia na dzień kolejną umiejętność, a w takim wieku coś nowego zauważamy niemal co chwilę. Spokojny sen dziecka to coś co wielu rodziców by Ci pozazdrościło :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz