Opis badań, które powinnaś wykonać w I trymestrze ciąży


Jakiś czas temu pisałam Wam o badaniach, które powinno się wykonać w ciąży. Wymieniałam je z podziałem na trymestry. Post cieszy się ogromną popularnością (jeśli jakimś cudem, go ominęliście to zapraszam TU), ale dostałam od Was wiadomości, że chciałybyście się dowiedzieć czegoś więcej o konkretnym badaniu. A więc zapraszam Was na przegląd i opis badań, które powinno się wykonać w ciąży.

Żeby za bardzo Wam nie namieszać podzielę sobie badania na trymestry. Dziś zajmę się badaniami w I trymestrze. Swój przegląd oprę na pakietach badań dla kobiet w ciąży, które oferuje Swisslab. W ofercie tego laboratorium macie do wyboru trzy pakiety badań na I trymestr: podstawowy, poszerzony i pełny. 

Badania w I trymestrze.
https://swisslab.pl/pakiety/podstawowy-pakiet-badań-dla-kobiet-w-ciąży-1-trymestr
W pakiecie, który widzicie powyżej znajdziecie 10 najważniejszych badań, które należy wykonać w I trymestrze. Jest to pakiet podstawowy, który ma za zadanie ocenić ogólny stan zdrowia kobiety ciężarnej. W I trymestrze bardzo ważne jest wykluczenie nabytych przed lub podczas ciąży zakażeń toksoplazmozą, różyczką, cytomegalią, HIV czy HCV. 

https://swisslab.pl/pakiety/poszerzony-pakiet-badań-w-ciąży-1-trymestr
W pakiecie poszerzonym badań jest 15 i różni się on od poprzedniego tym, że dodatkowo do wykonania są: tak zwane próby wątrobowe ALP i ALT, progesteron, poziom żelaza oraz HBs. Możecie porównać go z pakietem pełnym, który przedstawiam Wam poniżej. 

https://swisslab.pl/pakiety/pełny-pakiet-badań-w-ciąży-1-trymestr
Skoro wiecie już jak wyglądają poszczególne pakiety postaram się opisać poszczególne badania w jak najbardziej przystępny sposób. 

1. Aminotransferaza Alaninowa ALT i Fosfataza alkaliczna ALP - to tak zwane próby wątrobowe, które wykonuje się po to, aby wykluczyć uszkodzenia wątroby. U kobiet w ciąży mają duże znaczenie, ponieważ pozwalają z czasem wykryć cholestazę.
2. Cytomegalia IgG i IgM - test na obecność wirusa cytomegalii. Nie jest to badanie zlecane przez lekarza, więc warto za nie zapłacić, aby być pewnym czy nie przechodziłyśmy lub nie przechodzimy tej choroby, która nie daje większych objawów niż zwykłe przeziębienie. Wyniki czytamy w następujący sposób:
- ujemne IgM i IgG - brak zakażenia;
- dodatnie IgM i ujemny IgG - niedawne zakażenie;
- dodatnie IgM i IgG - cytomegalia jest właśnie przechodzona;
- ujemny IgM i dodatni IgG - stan po przebyciu choroby, a wirus pozostaje w uśpieniu.
3. Glukoza - ma na celu wykrycie ewentualnej cukrzycy ciążowej.
4. Grupa krwi - niezwykle istotne badanie, które powinien mieć wykonany każdy z nas i nosić przy sobie oryginał badania w razie konieczności transfuzji krwi. U kobiet w ciąży oznaczanie grupy krwi wraz z czynnikiem Rh ma jest o tyle ważne, bo pokazuje czy między mamą a dzieckiem występuje konflikt serologiczny.
5. HBs antygen - test na nosicielstwo zapalenia wątroby typu B. Jeśli wyjdzie dodatni, tuż po urodzeniu lekarze podają noworodkowi immunoglobulinę, aby zapobiec zakażeniu.
6. HCV przeciwciała - pozwala stwierdzić kontakt z wirusem zapalenia wątroby typu C.
7. HIV - jest to obowiązkowe badanie przed porodem. Pozwala wykryć zarażenie wirusem HIV. Lekarze bardzo często zlecają te badanie również ojcu dziecka.
8. Kreatynina - badanie te jest wskaźnikiem pracy nerek.
9. Progesteron - kontrolowanie jego poziomu jest szczególnie ważne w ciążach zagrożonych.
10. Różyczka IgG i IgM - przeciwciała IgM powstają w przebiegu pierwotnego zakażenia jako pierwsze i po kilku tygodniach zanikają. Natomiast przeciwciała IgG pojawiają się w pierwotnej infekcji dopiero po pewnym czasie, ale pozostają one do końca życia, świadcząc o przebytym zakażeniu lub szczepieniu przeciwko różyczce. Jeśli dojdzie do powtórnej infekcji przeciwciała IgM już się nie pojawiają, wzrasta za to poziom przeciwciał IgG.
11. Toxoplazmoza IgG i IgM - te badanie warto powtórzyć w ciąży kilka razy, ponieważ choroba ta może być groźna dla płodu. Wyniki czytamy tak samo jak w przypadku cytomegalii czy różyczki.
12. TSH - oznaczenie stężenia hormonu TSH, którego zmiany mogą wskazywać choroby tarczycy.
13. USR (WR serodiagnostyka kiły) - badanie krwi służące wykryciu kiły. Wykonuje się je w I i III trymestrze. Ostatni wynik trzeba wziąć ze sobą do szpitala na czas porodu.
14. Żelazo - warto wykonać te badanie już w I trymestrze, aby zobaczyć czy nie mamy anemii. W jej przypadku ważna jest suplementacja. Poziom żelaza we krwi warto jest badać kilkakrotnie, ponieważ w ciąży anemia zdarza się bardzo często.
15. beta HCG - badanie te wykonuje się w celu potwierdzenia ciąży i monitorowania jej przebiegu. Jeśli nie mamy pewności co do testu ciążowego warto zrobić właśnie te badanie.

Mam nadzieję, że w miarę jasno Wam to wszystko opisałam. O poszczególnych badaniach w II i III trymestrze będziecie mogli przeczytać niebawem w następnym poście.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Swisslab

Komentarze

 1. Właśnie jestem w ciąży i ten wpis był dla mnie bardzo przydatny. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam na spis badan w 2 trymestrze bo powoli w niego wchodze. Boje sie picia tej slodkiej glukozy, bo tyle mi o niej kolezanki opowiadaly...

  OdpowiedzUsuń
 3. A co do badań to lekarz na wszystkie kieruje czy może samej trzeba się upominać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od lekarza. Niektórzy robią tylko minimum i warto się wtedy o coś upomnieniec

   Usuń
  2. Wszystko zależy od lekarza. Niektórzy robią tylko minimum i warto się wtedy o coś upomnieniec

   Usuń
 4. Bardo dobrze ujęte z żelazem. Niestety anemia w ciąży jest coraz częściej spotykana, więc warto wykonywać badania jak najwcześniej. Sama miałam taki problem i rozwiązaniem okazało się żelazo w płynie - Blueiron, które stosuje do tej pory. Jest dla mnie najlepiej przyswajalne, a do tego zawiera też witaminę B12 i kwas foliowy, więc nie muszę ich już dodatkowo suplementować. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, więc jeśli macie taki problem, to jak najbardziej polecam. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz