Pieluszki wielorazowe

Jak już pisałam, jakiś czas temu przeszłyśmy na pieluchy wielorazowe. Stąd też, będę Was przez najbliższy czas karmić postami o nich, abyście wiedzieli z czym to się je :) Będzie w miarę krótko i mam nadzieję, że przystępnie.

Jakie są rodzaje pieluszek wielorazowych?
1. Kieszonka - pieluszka wykonana jest z PUL-u (nieprzemakalnego materiału), a w środku obszyta jest miękkim polarkiem. Na zewnątrz może być obszyta polarem minky lub również PUL-em. Do środka pieluchy (kieszonki) wkładamy odpowiedni wkład.

Kieszonka PUL
Kieszonka minky
Kieszonka. W "tę dziurę" wkładamy wkład

2. Otulacz - to taka kieszonka bez kieszonki ;) do otulacza montujemy wkład lub nakładamy go na pieluszkę formowaną. Otulacze, tak jak i kieszonki, są najczęściej w rozmiarach OneSize. Dzięki specjalnym napom wyregulujemy sobie je zarówno na 3-miesięcznego bobasa, jak i na chodzącego roczniaka.
3. Pieluszka AiO (All in One) - są to tak naprawdę gotowe pieluszki. Nie potrzebujemy do nich, ani wkładów, ani otulaczy. Ewentualnie, jeśli chcemy zwiększyć jej chłonność możemy dopiąć dodatkowy wkład. Minusem jest ich długie schnięcie i to, że są dość drogie i dostępne w odpowiednich rozmiarach, a nie tak jak kieszonki i otulacze, które dostaniemy w rozmiarze OneSize (rosną razem z dzieckiem).
4. Formowanki - uszyte z kilku różnych materiałów (bambus, bawełna, kokos) w taki sposób, że nadaje się im kształt pieluszki jednorazowej. Nie potrzebujemy przy nich dodatkowych wkładów. Nakładamy na nie otulacz.

Jakie są rodzaje wkładów do wielorazówek?
Wkłady mają najczęściej kształt podłużny. Są też dość grube. Mogą być wykonane z różnych materiałów.
1. Wkład z mikrofibry - najczęściej trójwarstwowy, gruby, bardzo chłonny. Skutecznie zachowuje wilgoć w środku. Najlepiej sprawdza się w kieszonkach, ponieważ w otulaczu stykałby się z pupą dziecka, a w bezpośrednim kontakcie może wysuszać skórę.

Wkład z mikrofibry
2. Wkład z bambusa - trójwarstwowy lub czterowarstwowy. Jest antybakteryjny, ale nie zachowuje wilgoci tak jak mikrofibra, dlatego polecany jest przy nauce korzystania z nocnika. Stosowany przy kieszonkach i otulaczach.

Wkład bambusowy
3. Wkład węglowo-bambusowy - jest chyba najbardziej chłonny. Składa się z dwóch zewnętrznych warstw mikropolaru z włóknami węglowymi z bambusa oraz z wewnętrznych dwóch warstw mikrofibry. Dla kieszonek i otulaczy.
4. Wkłady na noc - trójwarstwowe, duże, składane na 2 lub 3 razy.
5. Tetra - tak, tak, zwykła tetra też może służyć nam za wkład. I jest tanim rozwiązaniem, a także jej dużym plusem jest to, że szybko schnie (w porównaniu do innych wkładów). Jednak nie jest tak chłonna jak pozostałe.

Dodatkowym wkładem mogą być papierki biodegradowalne lub wkładki nazywane "sucha pupa" (wykonane z cienkiego mikropolarku). Kładziemy je na pieluchę i grubsze sprawy zostają zatrzymane (nie brudzą pieluchy), a drugą ich funkcją jest poczucie suchości.

Mam nadzieję, że taki wstęp do tematu się Wam spodoba. Oczywiście już niedługo kontynuacja :)


Tymczasem zapraszam Was do blogosfery Canpol http://canpolbabies.com/pl/blogosfera
Tym razem do testów lub konkursów przeznaczony jest bardzo fajny zestaw stołowy. Zapraszam!

Komentarze

  1. A ja czekam na dalsze posty :) zastanawiam się cały czas nad pieluchami wielorazowymi, ale zastanawiam się jak to działa w praktyce. Potrzebuję chyba, żeby ktoś mi to wyłożył "jak krowie na rowie" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Używam ale bardzo sporadycznie kiedy mam trochę czasu na zabawę z wkładkami tetrowymi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Interesuję się to za dużo powiedziane, ale ostatnio z ciut wieksza ciekawością spoglądam na pieluszki wielorazowe. Z przyjemnością przeczytam z czym to się je :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja uzywam pieluszek wielorazowych juz od dawna. Kupilam je dla coreczki i bylam z nich zadowolona dlatego gdy dwa lata pozniej urodzilam syna korzystalam z nich dalej. Teraz spodziewam sie trzeciego dziecka i nie wyobrazam sobie przejsc na pampersy. Polecam pieluchy polskie np. firmy nappime (zgrabne kieszonki) ,Kokosi, ecodidi ( super welniane otulacze) ,zufizo, puppi (chlonne wklady). Mnie takie najbardziej spasowaly.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podzielam Twoje zdanie. Pieluchujemy synka od prawie samych narodzin wielorazówkami i nie zamieniłabym ich na zwykłe pampersiaki. Od razu mówię, że tak - my też najpierw musieliśmy nauczyć się "obsługi" tych pieluszek, ale warto poświęcić ten czas - dla zdrowia i wygody dziecka, dla ochrony środowiska. Ja natomiast wybieram firmy zagraniczne, polecam pieluszki Grovia lub CloseParent, są naprawdę świetnej jakości. Ostatnio znalazłam na www.amedu.pl pieluszki hybrydowe (np. taka https://amedu.pl/p/eko-pieluchy/pieluchy-hybrydowe/otulacze-na-napy-maki) - nowość na rynku, ale są absolutnie wspaniałe i warte swojej ceny. Polecam wszystkim wielorazowym rodzicom :)

      Usuń
    2. Ja również jestem zachwycona pieluszkami wielorazowymi od dłuższego czasu. U mnie wychowuje się na nich już drugie dziecko. Oszczędności są spore, pracy wcale nie ma tak wiele. Ja najbardziej lubię kieszonki, bardzo mi pasuję te od milovii,a wzorki mają prześliczne: https://bobomio.pl/pieluszka-kieszonka-pul-z-mikropolarem-mali-piraci

      Usuń
  5. krótki i zwięzły wpis. Mamy jeszcze pieluszki SIO - podobne do otulaczy, tylko wkłady wczepiane sa na napy, by nie przesuwały się :) Dodałabym jeszcze otulacze wełniane i gatki ;) - po moich ostatnich doswiadczeniach super sprawa!! Zapraszam: http://pastellescraft.pl/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz