Suplementacja kobiet w ciąży

Temat rzeka, ale opiszę to oczywiście na swoim przykładzie.

Zacznę od tego, że widuje się obecnie dwie postawy lekarzy ginekologów. Jedni suplementują kobiety w ciąży, a inni uważają, że suplementy i witaminy są w ciąży (o ile przebiega ona dobrze) niepotrzebne. Ja z moim lekarzem znajdujemy się w tej drugiej grupie. Jeszcze przed zajściem w ciążę, jakieś 3 miesiące wcześniej lekarz zalecił mi stosowanie kwasu foliowego w tabletkach. Brałam go codziennie i biorę do dziś, ze względu na to, że Towarzystwo Ginekologiczne zaleca stosowanie kwasu foliowego do końca II trymestru. Moja położna z kolei, wraz z lekarzem mówili, że wystarczy kwas foliowy przyjmować do 13 tygodnia ciąży. Jednak kwas foliowy nie szkodzi dziecku ani mi, więc mam zamiar przyjmować go jeszcze przez 4 tygodnie. I na tym koniec jeśli chodzi o zalecone przez lekarza witaminy. Wyniki mam bardzo dobre, stąd też lekarz nie przepisał mi żadnych suplementów dla kobiet w ciąży.
Towarzystwo Ginekologiczne ma swoje normy i zaleca przyjmowanie różnych witamin w poszczególnych trymestrach, jednakże sporo słyszy się ostatnio o tym, że witaminy wcale nam nie służą. Przeprowadzono badania i wyszło, że jedynie do 10% składników z suplementów przyswaja ludzki organizm. Więc 90% idzie razem z naszymi pieniędzmi w przysłowiowe błoto. Do tej pory udowodniono, że jedynie kwasy omega 3, witamina D i kwas foliowy (przyjmowane w formie tabletek) nie są szkodliwe dla organizmu i są przez niego odpowiednio przyswajane. Reszta witamin, napędzana przez ogromne koncerny i telewizyjne reklamy, może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Niestety wiele z obecnych na rynku produktów tak naprawdę nie została dokładnie przebadana pod względem składników i do końca nie wiemy co przyjmujemy. Ponieważ suplementy i witaminy objęte są innymi normami i ustawami niż leki, stąd też nie wiemy czy wszystkie składniki są dla nas na pewno bezpieczne. Bardzo groźna jest też hiperwitaminoza, bo gdy jemy różnorodnie, to stale dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnych składników. Należy też uważać na to, że nie wszystkie witaminy wrzucone w jedną tabletkę dobrze się razem wchłaniają, niektóre z nich wręcz nie przyjmą się w obecności innych. Stąd też coraz częściej nie suplementuje się kobiet w ciąży o ile prowadzą zdrowy tryb życia, dobrze się odżywiają i nie mają żadnych problemów zdrowotnych.

Najważniejsze jest, żebyśmy pamiętali, że żadne suplementy nie zastąpią zdrowej, zróżnicowanej diety. Nie ma lepszego źródła naturalnej kompozycji witamin niż warzywa i owoce, a także zboża. Także jestem za tym, aby w ciąży nie obciążać swojego organizmu suplementami, których skuteczność nie została potwierdzona.

Komentarze

 1. Witamina D została uznana za rakotwórczą, tak przynajmniej uznał nasz lekarz. Ja osobiście polecam soki z owoców zrobione z sokowirówki. Mi najlpeij smakują z jabłek oraz z pomarańczy - obydwa są wyśmienite i bardoz bogate w witaminy i mikroelementy. Pijemy je razem z miąższem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lekarze do których chodzę, trochę starszej daty też nie zalecają mi brania żadnych dodatkowych witamin, opierają sie na moich wynikach, a nie modzie na suplementy, biorę tylko to na co mam na receptę i są to przynajmniej kontrolowane leki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytając różne artykuły w internecie widzę, że są bardzo odmienne opinie na temat wszelkiego rodzaju suplementacji w ciąży. Jeśli o mnie chodzi, to jestem dopiero na etapie planowania ciąży i lekarz zalecił mi zażywanie femibion natal 1 - to jest preparat stricte dla kobiet planujących ciążę, a także tych, które są już w ciąży (do dwunastego tygodnia). Czy któraś z Was stosowała przed ciażą ten preparat?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja przed zajściem w ciążę i na początku brałam jedynie kwas foliowy

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja brałam kwas foliowy i witaminy z prenalenu. Są skuteczne i bezpieczne. A co najważniejsze łatwe w połknięciu:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kicia zgodze sie z Tobą. To sa naprawde bardzo dobre i smaczne preparaty i co wazne skuteczne i bezpieczne w ciąży.

  OdpowiedzUsuń
 7. To w takim razie mój lekarz należy do tej pierwszej grupy, bo w czasie trwania w ciąży stosowałam Doppelherz aktiv Mama, to suplement w którego składzie znajduje się kompletny zestaw witamin i składników mineralnych, które pomagają uzupełnić organizm przyszłej mamy w składniki odżywcze niezbędne podczas ciąży i późniejszego karmienia piersią ;).

  OdpowiedzUsuń
 8. mi lekarz zalecał brać kwas foliowy, dha i magnez, bo miałam problemy ze skurczami. Całą ciążę brałam mama dha premium, z tym bardziej przyswajalnym kwasem foliowym, wyniki miałam dobre i wszystko było ok. Co lekarz to pomysły, ja z racji nudności przez prawie całą ciążę nie mogłam za dużo jeść, na wiele rzeczy mnie mdliło i sama się zastanawiam jak dalam radę coś w ogóle jeść, do wielu rzeczy do tej pory mam uraz i jest mi niedobrze jak je widzę.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz