Budowanie więzi z dzieckiem

Ciąża to doskonały czas na nawiązanie więzi i poznawanie dziecka. Maleństwo przez cały okres ciaży poznaje mamę, jej dotyk, głos, a także rozpoznaje emocje. Dlatego tak ważne jest, aby od pierwszych dni ciąży dbać o relacje z dzieckiem, które z pewnością zaprocentują po narodzinach.

Początkowo dziecko nie słyszły odgłosów dobiegających ze świata zewnętrznego, ale czuje wszystkie emocje, których doświadcza mama. Niewątpliwie bardzo ważne jest omijanie sytuacji stresowych i nerwowych, staranie się zapanować nad gniewem czy złością (choć wiem, że przy burzy hormonów jest to często po prostu niemożliwe :)). Ważne jest też, żeby tych złych emocji w sobie nie tłumić, lepiej jest się wypłakać, niż trzymać w głębi smutki i żale. Od początku starajmy się oglądać same pozytywne filmy, słuchać pozytywnej muzyki i czytać książki, które są nie wzbudzają w nas strachu czy zdenerowania.

Dziecko zaczyna słyszeć dźwięki i rozpoznawać je już w 5 miesiącu. Natomiast w późniejszych miesiącach zapamiętuje je i utrwala. Dlatego po urodzeniu rozpoznaje głos mamy. Ważne jest, żeby mówić do swojego dziecka łagodnym i spokojnym głosem, bo wtedy jest ono spokojne i czuje się bezpiecznie. Może być też tak, że po czasie będzie reagowało na głos mamy delikatnymi ruchami :) Dużą rolę odgrywa też dotyk. Udowodniono, że dziecko, czując ciepło, zbliża się do położonej na brzuchu ręki. Maleństwo bardzo często reaguje też na dotyk delikatnymi kopnięciami.

W okolicy 5-6 miesiąca ciąży dziecko uczy się także od mamy rytmu dnia, który później przełoży się na jego życie po urodzeniu. Dlatego ważne są stałe pory wypoczynku i przygotowania się do snu. To prawda, maleństwo staje się wtedy bardziej ruchliwe, ale kiedy poczuje, że mama jest już wyciszona, samo też ułoży się do snu :)


To niesamowite, że takie maleństwo siedzące w brzuszku tak dobrze odbiera bodźce dochodzące ze świata, którego jeszcze nie zna, dlatego tak ważne jest podejmowanie kroków, które pomogą mu w tym poznaniu. Wiedząc jak ważną rolę w życiu płodowym dziecka odgrywa muzyka słucham swoich ulubionych utworów, niekiedy puszczam kołysanki, bo udowodniono, że dziecko po urodzeniu często uspokaja się przy muzyce, której mama słuchała w czasie ciąży.  Staram się mówić do brzuszka jak najczęściej, chociaż początkowo było to dla mnie dziwne i musiałam się do tego z czasem przekonać :) Byłoby mi łatwiej, jakbym znała płeć, wtedy mogłabym zwracać się po imieniu, a tak pozostaje mi mówienie "kochanie", "maleństwo", "skarbie". Razem z mężem rozmawiamy z naszym maleństwem szczególnie wieczorem, kiedy jest najbardziej aktywne i próbujemy bawić się z nim naciskając nieco na brzuch, wtedy maleństwo reaguje na nasz znak kopniakiem :)

Komentarze

Prześlij komentarz