Jakie są oznaki zbliżającego się porodu?

Gdy nadchodzi już ten bezpieczny czas i dzieciaczek jest już donoszony, często kobiety wypatrują oznak zbliżającego się porodu. Może być tak, że takich objawów wcale nie będzie i od razu z grubej rury odejdą wody lub zaczną się pojawiać regularne skurcze, ale może być sytuacja, w której już na 2-3 tygodnie przed porodem coś zacznie się dziać.

Za oznaki zbliżającego się porodu można uznać:
- skurcze przepowiadające - są nieregularne, mogą przypominać lekkie bóle miesiączkowe, zazwyczaj przechodzą po ciepłej kąpieli
- odpadnięcie czopu śluzowego - może wcale nie mieć miejsca i czop równie dobrze może odejść dopiero wraz z wodami płodowymi
- złe samopoczucie (nudności, biegunka, brak aptetytu)
- opadnięcie brzucha - może nastąpić, ale wcale nie musi; wtedy lepiej nam się oddycha, za to częściej chodzimy do wc.

Jak na razie z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że chyba zaczęły mi się skurcze przepowiadające, ale też nie jestem tego pewna. W środę mam wizytę u lekarza, więc porozmawiam z nim o tym, bo od kilku dni odczuwam bardzo lekkie pobolewanie w podbrzuszu jak na miesiączkę.

Objawy niepokojące, po których musimy zgłosić się do lekarza lub do szpitala:
- brak czucia ruchów dziecka
- krwawienie
- odejście zielonych wód płodowych
- jakakolwiek czynność skurczowa przed terminem porodu
- obrzęki i opuchlizna po odpoczynku nocnym
- zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, silne bóle głowy

Nie ma też co doszukiwać się co rusz jakiś objawów, bo można od tego zwariować :) Nasze maleństwo samo da znać kiedy będzie już gotowe na przyjście na świat :)


Komentarze

  1. Większość kobiet będących w ciąży martwi się na zapas, czy aby zauważą objawy zbliżającego się porodu i to jest prawda, co napisała autorka tego postu, że zazwyczaj dziecko samo daje znać, kiedy jest już gotowe na przyjście na świat.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz