Rozwój mowy

Jakiś czas temu, gdy Karolinka całkowicie opanowała chodzenie i bieganie, zaczęło się coś zmieniać. W końcu się rozgadała i to nie tylko po swojemu, a również powtarzając słowa i nazywając konkretne czynności i rzeczy. To była dla mnie ogromna radość, bo teraz możemy jeszcze łatwiej się dogadać.

pixabay.com
 A oto zasób słownictwa prawie 16-miesięcznej Karolci:- oczywista oczywistość, czyli: mama, tata, baba i dziadzia. Zawsze jak wsiadamy do samochodu Karolina zaczyna pokrzykiwać "baaa-baaa", myśląc, że jedziemy do babci :) To takie słodziutkie. Natomiast od kilku dni, po kąpieli (kąpie ją tatuś), słyszę głośne "maa-maa!". To znak, że pora wyciągnąć z kąpieli i ubrać w piżamkę :) Rozczulam się przy czymś takim strasznie.
- cacy-cacy - głaskanie pieska
- cici - kotek
- bmuuu - krówka
- bam - zawsze jak upadnie lub jak coś rzuci na podłogę musi powiedzieć "bam"
- auto - nauczyła się z książeczek i zawsze jak widzi w nich samochód to tak śmiesznie zaciąga próbując powiedzieć "auuu-to".
- eee - siku i kupka, ale również nocnik
- aaa - z odpowiednią intonacją oznacza spanie

To chyba wszystkie słowa, a może o czymś zapomniałam... Oprócz własnych słów, zdarza jej się również powtarzać po nas, np. naśladowanie konika. Cieszy mnie to niezmiernie. Już nie mogę doczekać się, aż na dobre się rozgada :)

Komentarze

 1. jak sie rozgada to dopiero bedzie wesolo :) swoja droga, chyba calkiem szybko zaczela!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czekam na pierwsze mama z niecierpliwością.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję początków mówienia :) Pamiętam jak czekałam na pierwsze słowa córki. A teraz czasem marzę o tym aby zamilkła chociaż na chwilę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super! Piękne i urocze są te pierwsze słówka! My mamy jeszcze ac, czyli chodź, tam, to, a co to, cicia czyli kicia, ja mam, nie, koko czyli kurki, kaka czyli kaczuszki, sio - do kota jak wchodzi na stół, brummm czyli samochód. To taki zestaw codzienny. Jednak zdarza się , że "kopara mi opada" jak nagle mówi do kuzyna włażącego na kamień - na dół, ja sama, bede i inne. Buziaki Wam posyłam :*

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz