Jak być czujnym rodzicem w cyfrowym świecie? Konkurs

Zazwyczaj pokazuję Wam na blogu książki dla dzieci. Dziś postanowiłam zrobić wyjątek i pokazać Wam też coś dla rodziców (być może zrobię całkiem osobny dział z poradnikami rodzicielskimi). Odkąd urodziła się Karolcia zdążyłam przeczytać już kilka poradników dla rodziców, ale tylko dwa z nich póki co mogłabym polecić z czystym sumieniem: "Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy" H. Karpa i "Nie z miłości" J. Juul (jeśli macie ochotę na ich recenzję dajcie znać, to postaram się takową napisać). Do grona powyższych dodam dziś kolejny "Cyfrowi rodzice" Yaldy T. Uhls z Wydawnictwa IUVI. Premiera książki odbyła się 18 maja, więc jej treści są jak najbardziej aktualne. Dlaczego poleciłabym tą a nie inną? Już wyjaśniam. Będzie w punktach, krótko i przejrzyście, bo rozległe recenzje nigdy nie były moją dobrą stroną.

http://iuvi.pl/ksiazka/cyfrowi-rodzice/
1. Temat. Na pierwszym miejscu. Cyfrowy świat otacza nas i nasze dzieci z każdej strony. Dobrze jest więc znaleźć złoty środek, ale w gąszczu informacji możemy się pogubić. Pomocny będzie właśnie ten poradnik, z którego dowiemy się jak być czujnym rodzicem, a nie przeczulonym. Tematyka obejmuje zarówno małe dzieci, dzieci w wieku szkolnym i nastolatków. Każdy znajdzie w niej treści dopasowane do wieku swojego dziecka.
2. Książka nie jest typowym poradnikiem. Nie trzeba jej czytać rozdziałami po kolei. Można wybrać ten, który interesuje nas w danym czasie najbardziej. Autorka we wstępie podaje pewne sugestie dotyczące poszczególnych rozdziałów i ich odbiorców. To naprawdę przydatne.
3. Autorytet autorki. Nie jest to żadna super ekstra celebrytka, co to się wypowiada na tematy niekoniecznie jej bliskie, ale że zapłacili za twarz na okładce to dlaczego by nie. Yalda T. Uhls jest doktorem psychologii dziecięcej i bada wpływ mediów na rozwój dzieci. Jest mamą dwójki nastolatków, więc nie tylko jest teoretykiem, ale również praktykiem.
4. Jako że ukończyłam specjalizację edytorską, patrzę zawsze na książkę z nieco innej strony, również tej graficznej. Okładka jest czytelna, ciekawie zaprojektowana. Sam środek również. Niektóre informacje podane są w ramce, podsumowania są fajnie wyeksponowane. Książkę czyta się szybko i przyjemnie.

http://iuvi.pl/ksiazka/cyfrowi-rodzice/
Z całej książki najbardziej zaciekawił mnie rozdział "Czas przed ekranem - niemowlęta i małe dzieci". Jest on na tyle ważny, że poświęcę mu całkiem osobny post.

KONKURS

Na koniec mam dla Was niespodziankę. Jeśli śledzicie mój fanpage na FB to już wiecie. Z okazji 300 tysięcy wejść na bloga przygotowałam dla Was konkurs. Do wygrania jest oczywiście książka "Cyfrowi rodzice". Zadanie konkursowe brzmi "Jakie medium, twoim zdaniem, najbardziej pomaga w rozwoju dziecka?" Najciekawszą wypowiedź nagrodzę książką. Miło będzie jeśli polubicie mój Facebookowy fanpage (zawsze to świeże info o konkursach ;) oraz fanpage Wydawnictwa IUVI. Udostępnienia posta konkursowego również mile widziane :) Zgłoszenia możecie wysyłać jak Wam wygodnie. Tu na blogu (wtedy zostawcie do siebie maila), na Facebooku oraz na mojego maila bedemamusia@gmail.com. Start dziś 27.05.2016, meta 5.06.2016. W ciągu 2-3 dni od zakończenia konkursu opublikuję wyniki na blogu i na Facebooku. Zapraszam do wzięcia udziału i czekam na Waszą twórczość :)

Komentarze