Jedz dla dwojga, nie za dwoje

"Jesteś teraz w ciąży, musisz jeść za dwoje" - która z Was nie słyszała tego tekstu? Chyba mało która. Moja babcia lubiła tak powtarzać, a ja odpowiadałam, że mam nie jeść za dwoje, a dla dwojga. Nie chodzi przecież o ilość zjadanych posiłków, a o ich jakość. Nie do końca to do niej docierało - wiadomo jak to jest z babciami ;)

Dla kobiet, które planują zajść w ciążę lub już noszą maluszka w brzuszku, chcących zmienić swoje nawyki żywieniowe powstał krótki poradnik "Jedz dla dwojga, nie za dwoje" Anny Rogulskiej. Z własnego doświadczenia wiem, że bardzo łatwo jest zmienić swój sposób żywienia właśnie w ciąży. Sama tak miałam. Co prawda już jakiś czas przed zajściem w ciążę sprawdzałam skład kupowanych produktów, kontrolowałam to, co jem, ale w ciąży zdrowe żywienie stało się dla mnie jeszcze ważniejsze, a tak na całego rozhulałam się, gdy rozszerzałam dietę Karolci.



Czasem jednak nie wiemy od czego zacząć, na co zwracać szczególną uwagę. Warto wtedy sięgnąć po jakiś poradnik, który nam w tym pomoże. Ze swojego doświadczenia mogę polecić Wam właśnie "Jedz dla dwojga, nie za dwoje" z Wydawnictwa PZWL, bo zawarte w nich informacje to samo sedno. Książka jest krótka, zaledwie 130 stron, więc przeczytamy ją bez problemu, a wiem, że niektórych ilość stron przeraża ;)

W poradniku zawarte są najbardziej istotne informacje:
- kiedy zacząć się zdrowo odżywiać i co jeść?
- jak się odżywiać, gdy kilogramów jest za dużo lub za mało?
- co jeść, by jeść dla dwojga, a nie za dwoje?
- czego powinna unikać w diecie przyszła mama?
- jakie składniki wybierać, by przygotować zbilansowany posiłek?
- jak radzić sobie z mdłościami, zgagą lub apetytem na słodycze?
- jakie produkty włączyć do diety, by uniknąć zapalenia pęcherza  moczowego,
anemii czy zapobiec pękaniu naczynek?


Autorka dodała również propozycję tygodniowego menu, które jest świetnym pomysłem. Gdy zaczynamy odżywiać się zdrowo, nie jest już tak łatwo zaplanować obiad czy kolację, coś o tym wiem. Z przykładowego jadłospisu nie musimy korzystać w 100%, możemy potraktować to jako inspirację do stworzenia własnych potraw. Aczkolwiek powiem Wam, że jest naprawdę bardzo fajnie skonstruowany.

A co Wy sądzicie o takim poradniku?

Komentarze

  1. Nie wiem, jak to jest w ciąży - ale pewnie robiłabym wszystko, żeby jednak nie zacząć jeść ZA dwoje. Obawiam się, że potem mogłoby mi być bardzo trudno wrócić do dawnej wagi - a jestem wyjątkowo przeczulona na tym punkcie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja przytyłam w ciąży 18 kg! Później już nie liczyłam :P Ale w przeciągu miesiąca wróciłam do swojej wagi :)

      Usuń
  2. Super ale money osobiscie jest ciezko ciągnie mnie do jedzenia :)

    Zapraszam do siebie!
    http://storyoniza.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobry tytuł. Pamiętam, że ja wcale nie musiałam zmieniać nawyków, choć miałam najróżniejsze ochoty :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nooo ja zdecydowanie w obu ciążach jadlam za dwoje. Troszkę odbilo sie to na mojej wadze ale tragedii nie ma. W trzeciej ciąży obiecałam sobie ze nie bede żreć. Czas pokaze czy obietnicy dotrzymam ;)pozdrawiam K.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja nie jadłam za dwoje, chociaż wszyscy mnie do tego przekonywali, a i tak przytyłam prawie 20kg. Jakbym jadła tak, jak mi radzą, to pewnie byłoby to ze 30 co najmniej. :P Na szczęście spadło mi wszystko po 6 tygodniach, a od 2 miesiąca po porodzie zaczęło być mnie jeszcze mniej. Niemniej nie wiem, czy sięgnęłabym po taką książkę. Na pewno pomysł jest dobry, ale w sumie wydaje mi się, że zawiera takie rady, które w zasadzie każdy powinien znać bez sięgania po fachową literaturę.

    OdpowiedzUsuń
  6. W pierwszej ciąży jadłam zdecydowanie za dwoje :P W drugiej nie mam takiego apetytu co do zasady chociaż są takie dni, że mogłabym konia z kopytami ;P Nie odmawiam sobie i się nie głodzę, ale też nie napycham się do granic możliwości ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. przeczytałam o niej na innym blogu, w ogóle to wydawnictwo ma dość ciekawe pozycje o zdrowiu w ciąży, na pewno kupię tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  8. A czy w poradniku są jakieś szersze informacje o odżywianiu na etapie planowania ciąży? Jak przygotować organizm do zajścia w ciążę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jest krótko opisane to, jak powinno się odżywiać przed ciążą i jak przygotować do tego organizm.

      Usuń
  9. Jesteś tym, co jesz. Nie bez przyczyny to powiedziano. Ważne jest to jak się odżywiamy, bo ma to wpływ ogromny na nasz organizm oraz samopoczucie. Znam też osoby, które odmawiają sobie śniadania, aby "lepiej wyglądać". Dieta to nie jest mus, ale chęć zmiany nawyków żywieniowych, aby było lepiej niż jest teraz, dlatego mi pomógł bardzo dietetyk. Częstochowa to miasto, w którym mieszkam, a wybór jest dość spory, tylko trzeba chcieć poszukać. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Mój przyjaciel i ja staramy się o dziecko już ponad siedem lat, mieliśmy płodności klinice w ciągu wielu lat, zanim ktoś powiedział mi, aby skontaktować się z rzucającego to zaklęcie, który jest tak potężny, nazywa Agbazara świątynia dla niego, aby mi pomóc zajść w ciążę,i cieszę się, że zwróciliśmy się do lekarza AGBAZARA, bo jej ciąża zaklęcie umieścić nas w spokoju, i szczerze wierzę mu, uprawnienia i bardzo pomógł nam również, jestem wdzięczny za wszystko, co zrobił. skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara@gmail.com ) lub WHATSAPP; ( +2348104102662 ) jeśli próbujesz dostać się do dziecka, ma uprawnienia, aby to zrobić.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz